Mitmekesisuse päev!
Möödunud nädalal tähtistati Narva 6.koolis Mitmekesisuse päeva.
Selle päeva eesmärgiks oli pöörata tähelepanu mitmekesisuse väärtustele, samuti iga inimese tähtsusele ja unikaalsusele ühiskonnas tervikuna.
Mitmekesisuse päev korraldati Narva 6.kooli koostöös ning Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed ehk MISA koostöös. Kahe nädala jooksul joonistasid 1-9 klasside õpilased plakateid eesti ühiskonna mitmekesisuse teemal, ning 25.aprillil korraldati finaalüritus, kus osales 25-st inimesest koosnev 8-9 klasside õpilaste grupp. Üritusel osalejatelt oodati ainult riigikeeles suhtlemist ning väga aktiivne olemist. Kõik osalejad jagati 5 meeskonda ning igal meeskonnal oli õpetaja-kuraator, kes võis aidata, kuid selle eest vähendati meeskonnal punkte.Tervitusena demonstreerisid lapsed oma teadmisi sellest, kuidas tervitavad teineteist maailma erinevad rahvad: lapsed hõõrusid omavahel ninadega nagu filipiinlased, panid käed kokku kummarduse saatel hiina tava kohaselt ning tantsisid rituaaltantse nagu keenialased. Kõigil oli väga lõbus ning positiivne „Mitmekesisuse päev“ võis alata! Järgnevalt tutvusid osalejad Eestimaa territooriumil elavate erinevate rahvaste traditsioonidega. Meeskondadele näidatud dokumentaalfilmi „Päev ja öö“ ning anti ülesanne arutada, mis ühendab filmi erinevaid kangelasi. Lapsed osalesid ülesande „Mis meid ühendab?“ arutelus väga aktiivselt ning esitasid kõige erinevamaid väiteid ja fakte, miks me võime eesti ühiskonda nimetada mitmekesiseks ja paljurahvuseliseks, kuid iseloomuomadusi hindame ühtesid ja samu. Meeskondade finaal ülesanne oli kõige keerulisem, kuid ka kõige huvitavam! Lastele tehti ettepanek rollimängude mängimiseks – situatsioonid sallivuse ning tolerantsuse kohta ühiskonnas, näiteks ühe grupi ülesanne seisnes selles, et ühes perekonnas kavatses euroopa tütarlaps abielluda mustanahalise noormehega Lõuna-Aafrikast, kõik perekonnaliikmed, peale pruudi vanaema, toetasid tütarlapse otsust. Kuid vanaema oli kategooriliselt selle abielu vastu! Grupi osalejatel oli vaja see stseen läbi mängida, kuidas võiks veenda vanaema muutma oma arvamust sellest abielust. Õpilased tõid vanaemale peaaegu 20 argumenti, kaasa arvatud „reisi Lõuna-Aafrikasse“ ja „lapselapse õnne armastatud inimesega“ ning pole tähtis, milline nahavärv tal on! Osalejad olid väga leidlikud ning tundus, et nad suutsid siiski sulatada tõrksa vanaema südame.
Mitmekesisuse päeva meie koolis näitas, et meil õpivad väga andekad, sallivad, tolerantsed noored, kes hindavad isikuvabadust ning meie riigi demokraatlikke vabadusi!

Aleksandr Openko
Õppealajuhataja kt.